Niedzielny wieczór z BPiCAK w Dusznikach upłynął koncertowo. A wszystko za sprawą występu Tria Taklamakan. Artyści w składzie: Jan Romanowski – skrzypce, Andrzej Trzeciak – wiolonczela oraz Michał Krasiewicz – fortepian, dali popis swego kunsztu wirtuozerskiego. Wśród zaprezentowanych utworów pojawiły się rytmiczne tańce bałkańskie, zadziorne tanga i nostalgiczne melodie klezmerskie. 

14 lipca, Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach zaprosiła młodych widzów wraz z opiekunami na pierwszy, po długiej przerwie, spektakl teatralny. Tym razem, spotkanie ze sztuką odbyło się w plenerze. A wszystko po to, by widzowie mogli czuć się bezpiecznie korzystając z przygotowanej dla nich letniej oferty. Przedstawienie w wykonaniu artystów z grupy „Krak-Art” poza dużą dawką śmiechu niosło ze sobą ważny przekaz – kłamstwo nigdy nie popłaca.

Okres kwarantanny można spędzać na wiele sposobów. Dusznicka biblioteka zaproponowała swoim młodym czytelnikom  wzięcie udziału w konkursie plastycznym. Zadaniem uczestników było wykonanie portretu ulubionego bohatera lektury szkolnej.  

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” mieszkańcy gminy Duszniki oddali hołd żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Delegacje władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz organizacji społecznych złożyły przy Pomniku Walk i Męczeństwa okolicznościowe wiązanki kwiatów i znicze.

W niedzielne popołudnie, 23 lutego, scena dusznickiej sali widowiskowej BPiCAK zamieniła się w mieszkanie państwa Kowalskich. A wszystko za sprawą  aktorów Sceny „Rode” Kraków-Tarnów, którzy wystąpili z farsą Mariusza Marczyka pt. „Separacja”. Zaprezentowana widzom sztuka była  opowieścią o nauczycielskim małżeństwie, które przeżywszy ze sobą ćwierć wieku wkroczyło w fazę nieuniknionego kryzysu. Małżonkowie choć żyją w oddzielnych pokojach, to jednak wspólnie dzielą kuchnię.

Styczniowe spotkanie ze sztuką i kulturą dla dzieci przeniosło małych widzów do świata romskich tradycji. Podczas widowiska można było dowiedzieć się o obyczajach tego wędrującego narodu, nauczyć się ważnych słów w języku romskim, zatańczyć do żywej muzyki, a przede wszystkim poznać urzekające romskie opowieści. Było barwnie i muzycznie.

 

Piątkowy wieczór, 17 stycznia br. w BPiCAK w Dusznikach był okazją, aby ponownie poczuć magię świąt. A sposobności ku temu dostarczyło „Kolędowe spotkanie”.  Na dużej scenie sali widowiskowej klimat świąteczny przywołali: Zespół Pieśni Religijnej ANIMA z Dusznik w składzie pierwotnym, Dziecięcy Chórek Kościelny – BOŻE OWIECZKI, uczestniczki zajęć skrzypcowych, Duszniczanka, Podrzewianka oraz Młodzieżowa Rada Gminy Duszniki.

 

W niedzielę, 12 stycznia br. już po raz 28. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku „graliśmy” dla ratowania i życia dzieci.

Mieszkańcy gminy Duszniki, i nie tylko, witali  Nowy Rok z BPiCAK. Punktualnie o 23.00 z głośników wybrzmiała muzyka, po to by tanecznym krokiem zakończyć rok 2019. Natomiast o północy, po życzeniach noworocznych złożonych przez Wójta gminy, rozpoczął się  pokaz fajerwerków. Spragnieni ruchu na świeżym powietrzu mogli bawić się jeszcze przez kolejną godzinę.      

Strona 1 z 22