Wróć

Nasze propozycje

Zespoły ludowe

Duszniczanka

Historia działalności zespołu pieśni ludowej "Duszniczanka"
 
 
Zespól Pieśni Ludowej "Duszniczanka" powstał 14 listopada 1985 roku. Utworzyły go członkinie koła gospodyń wiejskich. Działał przy Gminnym Centrum Kultury w Dusznikach.
Nazwa zespołu nie jest przypadkowa, bowiem świadczy o rzeczywistej miłości jego członkiń do muzyki, kultury i tradycji rodzinnego regionu. Śpiew jest formą do pełnienia życia, źródłem czerpania satysfakcji z możliwości dzielenia się pięknem bliskiej sercu muzyki z publicznością. Choć Duszniczanka jest zespołem pieśni ludowej, w swym repertuarze posiada nie tylko przyśpiewki i piosenki ludowe, ale także obrzędowe, biesiadne okolicznościowe i patriotyczne. Jednak szczególną uwagę członkinie zespołu poświęcają kultywowaniu folkloru regionu szamotulskiego.
Wykonawstwo pieśni folklorystycznych "Duszniczanki" doprowadziły do szczytu maestrii, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia otrzymane na przeglądach i festiwalach twórczości folklorystycznej.
Do najbardziej prestiżowych należy "Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych" w Kaźmierzu Dolnym, gdzie "Duszniczanka" wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia, a w 2008 roku zajęła zaszczytne II miejsce, w kategorii Zespołów Śpiewaczych.
Zespół został także laureatem Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Dusznikach, zdobywając pierwszą nagrodę. 
Kolejny sukces zespołu, to drugie miejsce wyśpiewane na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Wiejskich w Kielcach.
"Duszniczanka" prezentowała folklor swej ziemi podczas wielu imprez muzycznych były to miedzy innymi:
- Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Scenicznych w Opatowie, Krynicy Zdrój
- Wielkopolska Estrada Folkloru w Krotoszynie
- Wojewódzki Przegląd Folkloru odbywający się w wielu miastach: Poznaniu, Gnieźnie, Pobiedziskach, Szamocinie.
- Dni Europy w Szamotułach 
To tylko z niewielu występów "Duszniczanki" 
Działalność zespołu to możliwość spotkania się z innymi zespołami wymienić się doświadczeniami poznać kulturę innych regionów i przeżyć radość ze wspólnego śpiewu.
Zespół rozsławiał także piękno rodzimego folkloru w Holandii. Występował też na antenie Polskiego Radia i TV.
W listopadzie 2012 roku, zespół zakrzewienie folkloru, został uhonorowany nagrodą im. Oskara Kolberga, największym wyróżnieniem przyznawanym w Polsce zespołą folklorystycznym. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Od lat pięciu zespół działa, jako Stowarzyszenie Kulturalne "Duszniczanka" Prezesem "Duszniczanki" jest pani Danuta Lemańska, instruktorem tego zespołu jest pan Janusz Starosta. Od paru lat zespołowi przygrywa rodzinna Kapela Nowaków z Dobierzyna. 
Umiłowanie rodzimej pieśni stało się przyczynkiem do stworzenia czegoś głębszego, niż tylko forma zespołu- stało się osnową powstałych przyjaźni i związków rodzinnych. Sposobem przeżywania ogromnych wzruszeń, jakich dostarczyć może najwspanialsza z muz-muzyka.
 
numer kontaktowy: 88764608
 
Niewierzanka - Niewierz

Zespół „NIEWIERZANKA” z Niewierza, gmina Duszniki, powstał 15.01.1990 roku instruktorem jest Janusz Starosta, przewodniczą Irena Gnybek. W repertuarze swym posiada utwory biesiadne, ludowe, pieśni popularne jak również teksty własne pisane przez członkinie zespołu Irenę Gnybek. Uczestniczy w imprezach: lokalnych , okolicznościowych, festynach, przeglądach, charytatywnych w swoim środowisku  na terenie gminy, powiatu i poza jej granicami. Z dużym powodzeniem w 2003 r r. wystąpiła na festynie Wójt/Burmistrz Roku w Dusznikach oraz 2005 w Finale Wójt/Burmistrz Roku w Krajence. Jak również III Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w  Wolinie,  na Spotkaniach  z Folklorem w Szałkowie, Przeglądach w Słupcy, Nowej Soli, Pakosławiu, Stęszewie, Kolsku w Bytomiu Odrzańskim, Festynach  „Barki” w Krzyżownicach, Mosinie, Władysławowie. W szpitalu Rehabilitacyjnym w Kowanówku. W Domu Pomocy Społecznej w Wieleniu n/Notecią.  Ludowe Granie na Gruszkowej Polanie w Gruszkowie,  Przeglądach Pieśni Ludowej i Biesiadnej Zespołów KGW w Dusznikach itd.

 

 

 

 


Podrzewianka – Podrzewie

Zespół „Podrzewianka” działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Podrzewiu, pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Kubiaka. Śpiewa w swym środowisku, w gminie i poza jej granicami. Występował na biesiadach, festynach, dożynkach, przeglądach itp. Podrzewianki wykonują ballady, kołysanki, pieśni miłosne, tradycyjne utwory, zasłyszane pieśni swych babek, a szczególnie pieśni obrzędowe i weselne. Zespół bazuje na utworach Bożeny Henczke – członkini zespołu. Zespół w 1990 roku prezentował w telewizji regionalnej PTV – Poznań obrzędy Nocy Świętojańskiej, Zielonych Świątek oraz Śniadania Wielkanocnego. W 1998 roku uzyskał wyróżnienie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, aby w 2007 roku zdobyć tu w swej kategorii pierwsze miejsce.


 

 

 

 

 

Pierwiosnek – Sękowo

Zespół Pieśni i Tańca „Pierwiosnek” działa od 1998 roku w Sękowie pod kierownictwem artystycznym Jerzego Foltyna. Liderem zespołu jest Tomasz Wachnik. Zespół prezentuje folklor wielkopolski, głównie regionu szamotulskiego. W repertuarze posiada też tańce i przyśpiewki lubelskie, obrzędy dożynkowe oraz Podkoziołek. Zespół składa się z dzieci z Sękowa i Wilczyny, a występuje z dużym powodzeniem na imprezach wojewódzkich, powiatowych i gminnych w swoim środowisku. Najważniejszym osiągnięciem było zdobycie wyróżnienia w czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych w Rydzynie w 1999 roku.

Radość – Chełminko

Zespół „Radość” działa od 1986 roku przy Kole Gospodyń wiejskich w Chełminku. Kierownikiem artystycznym jest Janusz Starosta, a przewodniczącą Irena Orzechowska. Zespół śpiewa piosenki ludowe z regionu Wielkopolski, biesiadne, zasłyszane, jak również bazuje na tekstach członkiń zespołu Marii Walkowiak, Zofii Hoły oraz Zofii Rapy. „Radość” śpiewa w swym środowisku, w gminie i poza jej granicami. Występował na III Festiwalu Kultury Współczesnej w Wolinie, na III Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych Kolęd i Pastorałek w Pawłosinie, Spotkaniu z Folklorem w Szałkowie, w Szreniawie oraz licznych biesiadach, festynach i dożynkach.

 

Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

ul. Jana Pawła II 8, 64-550 Duszniki