Wróć

Nasze propozycje

Kolejna edycja rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz” już za nami. Punktualnie, o godzinie 12 w niedzielę 19 maja, miłośnicy dwóch kółek i aktywnego wypoczynku wyruszyli w drogę wspólnie z bibliotekarzami BPiCAK. Celem ubranych w pomarańczowe koszulki rowerzystów było przejechanie trasy z Dusznik do Zalesia.

Podczas trzeciej odsłony Tygodnia Bibliotek, dusznicka książnica gościła prawdziwego pasjonata ptasiarstwa.  Marek Pióro, autor „Plamki mazurka” i „Kalendarza ptaków” to autentyczny miłośnik ptaków. Tropi ptasie ślady nie tylko w przyrodzie, ale również w historii, religii i sztuce.

Czwarta odsłona dusznickiego Tygodnia Bibliotek to kontynuacja ptasiego tematu. Podczas czwartkowego spotkania z przedszkolakami mali goście poznali odpowiedź na pytanie – czy ptaki mają zęby? I do czego służą im dzioby? Po przeczytaniu ptasiej opowieści dzieci miały okazję przekonać się o tym, czy bycie ptakiem jest proste.

Pierwszą odsłoną dusznickiego Tygodnia Bibliotek był konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych z gminy Duszniki. W szranki o tytuł najlepszego recytatora stanęło 34 młodych deklamatorów. Reprezentanci szkół z Dusznik, Grzebieniska i Sędzinka mierzyli się z poezją Ignacego Krasickiego. 

We wtorek 30 kwietnia br., BPiCAK oraz Restauracja Malibu zaprosili wszystkich chętnych na zabawę taneczną z okazji Powitania Majówki :) śmiało możemy powiedzieć, że imprezę możemy zaliczyć do udanych :) dopisała frekwencja, a przede wszystkim mogliśmy cieszyć się z temperatury powietrza, która w kolejne dni długiego weekendu nie rozpieszczała :)

W piątkowy wieczór na scenie sali widowiskowej w Dusznikach pojawili się znani ze szklanego ekranu aktorzy. Marek Siudym i Jacek Kałucki, bo o nich mowa, wystąpili przed dusznicką publicznością ze spektaklem pt. „Za lepsze czasy”.  Zaprezentowana sztuka była zabawną i mądrą komedią, traktującą o umiejętności rozwiązywania konfliktów. A historia  Pana A i Pana B stanowiła swojego rodzaju uniwersum problemów, z którymi my ludzie zmagamy się na co dzień.

 

Warsztaty wielkanocne to doskonała okazja do twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy oraz stworzenia idealnej dekoracji na wielkanocny stół. I z takiej właśnie możliwości skorzystali uczestnicy rodzinnych warsztatów zorganizowanych przez BPiCAK w Dusznikach. Podczas spotkania rodzice wspólnie z dziećmi tworzyli drzewka wielkanocne oraz stroiki. 

W miniony czwartek Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury zorganizowała dla wszystkich chętnych warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadził Ratownik Medyczny. Celem szkolenia było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczestnicy zajęć mieli szansę poznać zasady postępowania podczas sytuacji zagrożenia życia i zdrowia (m.in. zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ocena stanu zdrowia poszkodowanych, obserwacja czynności życiowych, opanowanie poważnych krwotoków) oraz używania środków służących do udzielania pierwszej pomocy.

Kwiecień zaczął się bardzo wiosennie. Szczególnie dla przedszkolaków, którzy odwiedzili dusznicką bibliotekę w mijającym tygodniu. Tematem przewodnim spotkań była właśnie wiosna i to, co się z nią kojarzy. Oczywiście, czytane historie również miały zabarwienie wiosenne. I były inspiracją do wspólnych zabaw i działań edukacyjnych.

 

Marcowe spotkanie ze sztuką dla dzieci przebiegło śpiewająco. Wraz z artystami, zajmującymi się na co dzień śpiewem naturalnym i muzyką tradycyjną, młodzi widzowie odkrywali wiosnę w muzyce. Podczas widowiska można było usłyszeć tradycyjne pieśni opowiadające o przyrodzie oraz poznać zwyczaj wiosennego kolędowania.

Strona 1 z 19

Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

ul. Jana Pawła II 8, 64-550 Duszniki