14 lipca, Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach zaprosiła młodych widzów wraz z opiekunami na pierwszy, po długiej przerwie, spektakl teatralny. Tym razem, spotkanie ze sztuką odbyło się w plenerze. A wszystko po to, by widzowie mogli czuć się bezpiecznie korzystając z przygotowanej dla nich letniej oferty. Przedstawienie w wykonaniu artystów z grupy „Krak-Art” poza dużą dawką śmiechu niosło ze sobą ważny przekaz – kłamstwo nigdy nie popłaca.

Okres kwarantanny można spędzać na wiele sposobów. Dusznicka biblioteka zaproponowała swoim młodym czytelnikom  wzięcie udziału w konkursie plastycznym. Zadaniem uczestników było wykonanie portretu ulubionego bohatera lektury szkolnej.  

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” mieszkańcy gminy Duszniki oddali hołd żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Delegacje władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz organizacji społecznych złożyły przy Pomniku Walk i Męczeństwa okolicznościowe wiązanki kwiatów i znicze.

W niedzielne popołudnie, 23 lutego, scena dusznickiej sali widowiskowej BPiCAK zamieniła się w mieszkanie państwa Kowalskich. A wszystko za sprawą  aktorów Sceny „Rode” Kraków-Tarnów, którzy wystąpili z farsą Mariusza Marczyka pt. „Separacja”. Zaprezentowana widzom sztuka była  opowieścią o nauczycielskim małżeństwie, które przeżywszy ze sobą ćwierć wieku wkroczyło w fazę nieuniknionego kryzysu. Małżonkowie choć żyją w oddzielnych pokojach, to jednak wspólnie dzielą kuchnię.

Styczniowe spotkanie ze sztuką i kulturą dla dzieci przeniosło małych widzów do świata romskich tradycji. Podczas widowiska można było dowiedzieć się o obyczajach tego wędrującego narodu, nauczyć się ważnych słów w języku romskim, zatańczyć do żywej muzyki, a przede wszystkim poznać urzekające romskie opowieści. Było barwnie i muzycznie.

 

Piątkowy wieczór, 17 stycznia br. w BPiCAK w Dusznikach był okazją, aby ponownie poczuć magię świąt. A sposobności ku temu dostarczyło „Kolędowe spotkanie”.  Na dużej scenie sali widowiskowej klimat świąteczny przywołali: Zespół Pieśni Religijnej ANIMA z Dusznik w składzie pierwotnym, Dziecięcy Chórek Kościelny – BOŻE OWIECZKI, uczestniczki zajęć skrzypcowych, Duszniczanka, Podrzewianka oraz Młodzieżowa Rada Gminy Duszniki.

 

W niedzielę, 12 stycznia br. już po raz 28. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku „graliśmy” dla ratowania i życia dzieci.

Mieszkańcy gminy Duszniki, i nie tylko, witali  Nowy Rok z BPiCAK. Punktualnie o 23.00 z głośników wybrzmiała muzyka, po to by tanecznym krokiem zakończyć rok 2019. Natomiast o północy, po życzeniach noworocznych złożonych przez Wójta gminy, rozpoczął się  pokaz fajerwerków. Spragnieni ruchu na świeżym powietrzu mogli bawić się jeszcze przez kolejną godzinę.      

27 grudnia mieszkańcy gminy Duszniki uczcili 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie przedstawiciele samorządu gminnego, stowarzyszeń, szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych  złożyły okolicznościowe wiązanki pod tablicą pamiątkową w Dusznikach. Uroczystość zakończyła się wysłuchaniem pieśni powstańczej.

Strona 1 z 22